bootstrap modal

Mentaikido

Aikido mentalne

Mobirise

Aikido mentalne, MENTAIKIDO, to sztuka walki stworzona dla obrony przed atakiem mentalnym, czyli napaścią słowną, naciskiem psychicznym, szantażem, manipulacją. Podobnie jak w klasycznym aikido, istota mentaikido polega przede wszystkim na wyrobionej wewnętrznej postawie, a nie tylko na technikach, jak w aikido sportowym.

Mentaikido przeznaczone jest dla wszystkich, którzy nie mając szczególnego zacięcia do agresji, bywają przedmiotem ataków ze strony otoczenia i nie potrafią się przed nimi skutecznie bronić. Z tego powodu bądź przeżywają niepotrzebne stresy, bądź wbrew sobie reagują agresywnie i mają potem poczucie winy.

Mentaikido jest czymś zasadniczo innym od erystyki (sztuki dyskutowania) oraz retoryki, choć pewne techniki mogą robić wrażenie podobnych. Erystyki i retoryki uczymy się po to, aby kogoś do czegoś przekonać, żeby zwyciężyć w dyskusji, żeby dowieść swojej racji. Mentaikido uczymy się natomiast, aby się skutecznie bronić, aby działania skierowane przeciwko nam były nieszkodliwe.

Skoro jesteś niewinny, inni cię atakują, a ty nie umiesz się bronić inaczej niż agresją czy złością, to po prostu naucz się sztuki mentaikido. Nic lepszego nie możesz zrobić!